Tartalomjegyzék
A lencse fajták sokszínűségével hazánkban csak az utóbbi években ismerkedünk, ezek egyike a sárga lencse is. A lencse az egyik legrégebben ismert növényünk, már az ősember is termesztette.Bár hazánkban – akárcsak egész Európában – elsősorban a barna lencse ismert. Az utóbbi években azonban egyre több helyen – és már nemcsak bioboltokban – kapható a lencse fajták számos változata. A lencse rendkívül egészséges és jóval értékesebb a fehérje tartalma, mint a babnak vagy a borsónak. Ezenkívül könnyebben is emészthető, mint ez előbbiek. Számos – a szervezet számára hasznos – vitamint, ásványi anyagot és rostot tartalmaz. Bár jellemzően csak a szilveszteri időszakban kerül elő, érdemes lenne a mindennapi étkezéseink közé bevenni, mivel rendszeres fogyasztása mellett számos betegség megelőzhető.
Sárga lencse
A sárga lencse nem keverendő össze a sárga borsóval annak ellenére, hogy rokon nemzetségek. Bár jellemzően a barna lencsét ismerjük hazánkban és egész Európában is, számos lencse fajta ismert és termesztett. A sárga lencse hazánkban kevésbé ismert, de ugyanúgy elérhető, mint a zöld- vagy egyéb színes lencse fajták. Készíthető belőle – akárcsak a barna társából – leves, főzelék, saláta, fasírt vagy köret egyaránt.
A sárga lencse élénk színe igazán üdítően hat. Látványos köretek készíthetők belőle, de akár keverhetjük is a különböző színű fajtákat, salátában rendkívül mutatós. A barna lencsénél kisebb és gömbölyűbb szemű, a héja viszont lágyabb, vékonyabb, így nem igényel áztatást. Íze aromásabb, a dióra emlékeztető aromával. Áztatást nem igényel ugyanis anélkül is hamar – 20-25 perc alatt – megfő.
Az indiai konyha egyik népszerű alapanyaga. A belőle készült ételeket édeskés, diószerű íze igazán különlegessé teszi. Köret, leves, egytálétel, pástétom, saláta egyaránt készíthető belőle. De indiai fogások egyik fő alapanyagaként is számos ételhez felhasználható. Rendkívül jól illik hozzá a curry.
Sárga lencse hatása
A sárga lencse – mint egyéb színű társai is – rendkívül gazdag vitaminokban. Többek között A-, B1-, B6-, B9-, B11 és E-vitaminokat tartalmaz. Ezen kívül számos nyomelemet is. Főleg magnéziumban gazdag, de magas a vas, cink, kálium, kalcium és foszfor tartalma is.
Ezen kívül tartalmaz fontos bioaktív anyagokat is, többek között szaponint, flavonoidot és fenolsavat is.
Magas a fehérje tartalma is, ugyanis a hüvelyesek közül a lencse tartalmaz legnagyobb részben fehérjét (23-25%).
Érdekesség, hogy a lencsének másfélszer több a fehérje tartalma, mint a marhahúsnak. A növényi eredetű fehérje pedig könnyebben emészthető, mint az állati eredetű.
Vegán, vegetáriánus és candida diétába is beilleszthető. Mivel pedig a glikémiás indexe meglehetősen alacsony, így cukorbetegek is bátran fogyaszthatják. Bár a kalória tartalma nem kifejezetten alacsony a magas rost tartalmának köszönhetően fogyókúrás étrendek remek kiegészítője is lehet.
Jótékony hatásai a szervezetre:
- immunerősítő
- csökkenti az öregedési folyamatokat
- segít a szív- és idegrendszer megfelelő működésében
- támogatja a magzat fejlődését, így kismamáknak ajánlott a fogyasztása magas folsav tartalma miatt
- könnyíti az emésztést
- az anyagcsere folyamatokban is szerepet játszik
- vékony héjának köszönhetően könnyebben emészthető, és kevésbé puffaszt
Már babáknak is a hozzátáplálástól kezdve viszonylag hamar adható.
Legfinomabb lencseleves receptvideó:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Lencse_(n%C3%B6v%C3%A9nynemzets%C3%A9g)
Vissza a kategória cikkeihez