Lencse fűszerezése

A lencse fűszerezése rendkívül izgalmassá teszi a belőle készült ételeket. Ez azért is fontos, mivel a lencse önmagában nem egy jellegzetes ízű alapanyag. Bár napjainkra népszerűsége egyre nő, sok helyen még mindig szinte csak újévkor kerül asztalra. Pedig fontos konyhai alapanyag, jól elkészítve, finoman fűszerezve igazán ízletes ételeket lehet készíteni belőle. Nagyon egészséges, ezért is fontos lenne minél többet fogyasztani belőle. Hiszen magas a vitamin– és az ásványi anyag tartalma, és sok benne a rost is. Rendszeres fogyasztásával, számos betegség megelőzhető.

Lencse fűszerezése

A lencsének számos fűszere van, melyeket attól függően használunk, hogy mit készítünk belőle. Ha levesként, főzelékként készítjük, akkor a fokhagyma, babérlevél, citrom, fűszerparika és a borsikafű is remekül kiemeli az ízét. A süteményekbe is fokhagyma nélkül ez utóbbiakat használhatjuk. Aki a csípősebb ízeket kedveli bátran használhat mellé curryt, chilit is.  

Érdemes gazdagon fűszerezni, hiszen a fűszerek kiemelik a lencse ízét. Ráadásul, más és más ízhatást érhetünk el általuk.

A lencse fűszerei

Babérlevél: az olasz – és mediterrán – konyha egyik alap fűszernövénye. Vizelethajtó, köptető és lázcsillapító hatású, de jótékonyan hat az emésztésre is. Csökkenti a gyomorfájdalmakat és megszünteti az étvágytalanságot is. Rendkívül jól illik hüvelyesekhez, burgonyás ételekhez, levesekbe, mártásokhoz, szószokhoz.

Borsikafű: vagy más néven csombord, az erdélyi konyha egyik kedvelt fűszernövénye. Csökkenti a hüvelyesek, illetve káposztás ételek okozta felfúvódó, puffasztó hatást, valamint elősegíti a könnyebb emésztést. Jól illik levesek, főzelékek ízesítéséhez, zöldséges, húsos ételekbe, salátákhoz egyaránt.

Citrom: az egyik legegészségesebb mediterrán eredetű gyümölcs, mely értéke magas C-vitamin tartalmában rejlik. Nagyszerű alapanyag ételek és italok ízesítéséhez, felhasználási lehetőségei igen sokrétűek. Elsősorban saláták, baromfi, tenger gyümölcsei ízesítéséhez alkalmazzuk, de készülhet belőle desszert és számtalan pohárkrém is.

Fokhagyma: a magyar konyha egyik alap fűszernövénye, mely szinte a legtöbb zöldséghez jól illik. Bármilyen lencsés ételben is remekül megállja a helyét. Nemcsak ételízesítő, az egyik legjelentősebb gyógynövényünk is. Hiszen összetételének köszönhetően többek között vértisztító, érfalerősítő, immunerősítő és antibakteriális hatásai is vannak.

Fűszerpaprika: az egyik leggyakrabban használt fűszer a hazai háztartásokban, mely a magyaros ételek alapjamint a paradicsom és a paprika is. Az utóbbi időkben füstölt változata is létezik, mely igazán különleges ízhatást kölcsönöz az ételeknek. A paprika is számos – a szervezet számára hasznos – vitamint – és ásványi anyagot tartalmaz. Rendszeres fogyasztásával sokat tehetünk az egészségünk megőrzéséért.

Mustármag: Az indiai konyha kedvelt fűszere. Európában a bors és a fűszerpaprika elterjedése előtt csak a mustármag vagy a torma volt az ételek csípősségéért alkalmazható fűszer. Fehér, sárga, barna, fekete változatban is létezik. Használható savanyúságok, halas ételek, mártások, szószok, pácok ízesítésére is.  

De az emésztés könnyítő fűszerei még:

Köménymag: Íze kicsit az ánizséra emlékeztető. Jól harmonizál a fokhagymával. Szélhajtó, görcsoldó, fertőtlenítő hatású is. Leves is készíthető belőle, de kenyerek, pogácsák tetejére szórva, körözöttbe téve is nagyon finom. Savanyúságokhoz is jól illik. Savanyú káposztához és egyéb savanyúságokba is használjuk.

Édeskömény: A Földközi- tenger vidékén őshonos növényt elsősorban az alábbi hatásairól ismerhetjük: emésztési zavarok enyhítésére, kismamák tejszaporítására és a tejkiválasztás elősegítésére. Levesek, főzelékek, kenyerek, de akár édességek fűszerezésére is használható.

Koriander: Az indiai konyhákban előszeretettel használt antioxidáns, illóolajokban is gazdag gyógy- és fűszernövény, melynek gyökerét és zöldjét is fogyasztjuk. A magjából préseléssel olajat is készítenek. A magyar konyha elsősorban mártások, levesek, főzelékek, savanyúságok ízesítéséhez használja. 

Érdemes fűszerezését annak megfelelően változtatni, variálni, hogy milyen ételt készítünk a lencséből.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Lencse_(n%C3%B6v%C3%A9nynemzets%C3%A9g)

Vissza a kategória cikkeihez

error: Védett tartalom