Tartalomjegyzék
A lencse csíra – akárcsak általában a csírák – a szervezetet energiával tölti fel, fogyasztásuk nagyon jótékony. Az egészséges táplálkozás alapja a zöldségfélékben gazdag étrend kiegészítve az élő élelmiszerek fogyasztásával. Ezért is ajánlott a csírák fogyasztását beépíteni a napi étkezések közé. Annál is inkább mivel nemcsak kiváló tápanyag forrás, de finom is.
A különböző csírák – búza-, zab-, retek–, rozs, hagyma, brokkoli stb. – fogyasztása azért is nagyon egészséges, mert rendkívül jól beindítják a szervezet kémiai reakcióit. Ugyanis csírázáskor a magokban eltárolt enzimek aktívakká vállnak, a keményítőjük cukorrá alakul át, fehérjéjük aminosavakká, zsírjuk zsírsavakká bomlanak. Az enzimek pedig az anyagcsere igen fontos résztvevői. A csírák ezért túl azon, hogy energiával töltik fel a szervezetet, hatékonyan részt vesznek a méregtelenítésben, salaktalanításban. Ezen túlmenően pedig tartalmaznak számos vitamint, ásványi anyagokat és sókat, amik a szervezet egészséges működéséhez szükségesek.
A különféle csírák pedig különböző megbetegedésekre, problémákra hatékonyak.
Lencse csíra
A lencse csíra a benne található mézga- és pektin tartalom miatt jelentősen csökkenti az étkezések után hirtelen fellépő vércukorszint emelkedést. Emiatt a cukorbetegek diétájának is remek kiegészítője lehet. Ezenkívül nagyobb mennyiségben tartalmaz magnéziumot, vasat, cinket és klórt is.
Mindezek együttes hatásának köszönhetően fogyasztása jótékonyan hat a szervezet számára.
Mire jó a lencse csíra?
A lencse csírája az alábbi betegségek, problémák esetén lehet hatékony segítség:
- legyengült immunrendszer
- nem megfelelő vércukorszint
- emésztési problémák esetén
- székrekedés esetén
Lencse csíra jótékony hatásai:
- immunerősítő
- koleszterincsökkentő
- magas a rosttartalma
- vércukor szabályozó
Ellenjavallatok
gyerekeknek, várandós nőknek, időseknek és gyenge immunrendszerrel rendelkezőknek nem javasolt a nyers csírák fogyasztása.
Mire figyeljünk a csírák vásárlása során?
Az alábbiakra érdemes figyelni:
- mindig hűtött, friss terméket vásároljunk
- ha már kétes az állaga, közel a szavatosság lejárata, azt ne vegyük meg
- a csírákat ne fogjuk meg kézzel, csipesszel, vagy kesztyűvel vegyünk a zacskóból
- étteremben lehetőleg ne fogyasszunk nyers csírát
Otthon, mi magunk is csíráztathatunk magokat az őszi, téli vitaminhiányos időszakban. Arra azonban figyeljünk, hogy csak csírázásra szánt magokat használjunk erre a célra. Ezek ugyanis nem tartalmaznak vegyszereket.
Mindent a csíráztatásról – házilag, egyszerűen, olcsón:
https://hu.wikipedia.org/wiki/F%C5%91zel%C3%A9klencse
Vissza a kategória cikkeihez