Fekete lencse

A lencse fajták sokszínűségével hazánkban csak az utóbbi években ismerkedünk, ezek egyike a fekete lencse is. Hívják beluga lencsének is, mivel főtt állapotban úgy néz ki, mint a beluga kaviár. Ugyanis nagyon apró szemű. Fekete színét magas antocián tartalmának köszönheti. A lencse az egyik legősibb alap élelmiszer, melyet már a vaskorban ismertek és termesztettek. Sokkal magasabb a fehérje tartalma, mint a babnak vagy a borsónak és még könnyebben is emészthető, mint ez előbbiek. A vegetáriánus konyha szintén fontos tápláléka.

A fekete lencse

Az egyik legsötétebb lencse fajta, a Puy-i zöld lencsével egyetemben az egyik leggyorsabban főzhető fajta. Mivel nem szükséges előáztatni sem, és ennek ellenére is nagyon gyorsan – 20-25 perc alatt – készre fő, aki megszokja nehezen áll vissza a hagyományos áztatós fajták készítésére.

A hántolt fekete lencse az elefántcsont lencse, mely fehér színű. Dél-Indiában – ahol rendkívül nagy népszerűségnek örvend – lisztté őrölve és rizzsel keverve is fogyasztják. Ugyanis a kettő kombinációja során tartalmazza az összes aminosavakat, így rendkívül egészséges. Ez a fajta hamar szétfő, így ételek sűrítésére is használják.

Fekete beluga lencse hatása

A fekete lencse magas antioxidáns tartalmának köszönhetően segít a szervezetünknek a szabad gyökök semlegesítésében. Ennek köszönhetően immunerősítő, öregedésgátló, illetve rákmegelőző hatással is bír.

Magas rost tartalmának köszönhetően fontos szerepet játszik az emésztési és méregtelenítési folyamatokban és mivel a glikémiás indexe is alacsony, így cukorbetegek is bátran fogyaszthatják.

Nem tartalmaz glutént, így a gluténérzékenyek számára is hasznos, azonban érdemes mindig megnézni a csomagoláson, hogy olyan helyről származik-e, ahol a csomagolás során sem szennyeződhet gluténnal.

Mivel magas a vitaim- és ásványi anyag tartalma is, így érdemes a mindennapi étkezésink közé bevenni. A szervezetre gyakorolt jótékony hatását ugyanis csak rendszeres fogyasztás mellett tudja érvényesíteni.

Fekete lencse felhasználása

Felhasználása ugyanúgy történik, mint az egyéb társaik esetében, annyi különbséggel, hogy nem szükséges áztatni.

Főzéséhez használhatunk zöldség- vagy más alapleveket is. Készíthető belőle leves, főzelék, szendvicskrém egyaránt. Mivel nem fő szét rendkívül jól felhasználható saláták készítéséhez is. De elsősorban mégis köretként ismert tengeri halak mellé. Fűszerezése főleg sáfrány-, mustár- vagy curryszósszal történik.

Viszont jóval drágább, mint a hagyományos barna lencse

Beluga lencseleves

Hozzávalók:

  • 50 dkg beluga lencse
  • 1 kis fej hagyma
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 2 kisebb sárgarépa
  • fél kisebb zeller
  • 1 evőkanál liszt
  • 1 dl tejföl
  • 2-3 babérlevél
  • fél liter füstölthús lé
  • 1 evőkanál mustár
  • 1 evőkanál olaj
  • só – ízlés szerint
  • bors – ízlés szerint
  • tejföl

Elkészítése:

  1. A lencsét áztassuk be addig, amíg a zöldségeket megpucoljuk, majd öblítsük le.
  2. A vöröshagymát meg kell pucolni, apró kockákra kell vágni, a fokhagymát megpucolni, összezúzni.
  3. Az olajat hevítsük fel, pároljuk benne üvegesre a vöröshagymát, majd az összezúzott fokhagymát azzal is pirítsuk egy keveset.
  4. Majd adjuk hozzá a felkockázott répát, zellert és a babért.
  5. Engedjük fel a füstölt lével és fűszerezzük ízlés szerint sóval, borssal. Óvatosan bánjunk a sóval, mert a füstölt lé is sós.
  6. Lassú tűznél főzzük addig, amíg a lencse meg nem puhul (kb. 35-40 perc).
  7. Közben keverjük el a lisztet a tejföllel és a mustárral és engedjük fel a lencse főzőlevével.
  8. Kavarjuk csomómentesre, öntsük a levesbe és forraljuk össze.
  9. Ha szükséges fűszerezzük után.

Készíthetjük füstölt hússal is. Jó étvágyat hozzá!

E-mentes fekete (Beluga) lencse recept:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Lencse_(n%C3%B6v%C3%A9nynemzets%C3%A9g)

Vissza a kategória cikkeihez

error: Védett tartalom